Murat ÖZYILMAZ

İş Kazası Yoktur

Son zamanlarda meydana gelen olaylardan ve özellikle öğrencilerimin sorduğu sorulardan hareketle  “hayata bakış açısı” ile ilgili gerekli gördüğüm bir noktaya değinmek istiyorum. İş kazası yoktur isimli bir video izledim ama pedagojik olarak doğru bulmadığım  için sosyal paylaşım sitelerinde paylaşmak istemedim bu sebeple burada yazımın sonunda paylaştım. Orada şunu gördüm sorumluluklar ve sorumsuzluklar.

Başımıza gelen olaylar neden kaynaklanıyor? Bunun sonucunu nere bağlamamız gerekiyor? Kader demek yeter mi? Birçok sorumsuzlukları kadere bağlamak ne kadar doğru? Daha birçok soru. Var olan ve her an içinde bulunulan mükemmel sistemi görememek nasıl bir duygu acaba?

“Kader”  ile “Kadercilik” farklı iki kavram. Kader konusunu ayrıca başka bir yazımda değineceğim. Bu nedenle kader konusuna çok girmeden bazı noktalara değinmek istiyorum. Aşağıda kader kelimesinin geçtiği birkaç ayet var ama vurgulamak istediğim konu başka.

Allah (c.c) insanı (tür olarak / beşer) yeryüzünde halife kılmıştır (2/30, 6/165).   Allah her şeyi bir ölçü (kader) ye göre yaratmıştır (54/49). Her şeyi yaratan ve bir ölçüye göre düzenleyen Allah’tır (25/2). Bu ayetlerde güzel bir nokta var. Evrende bir sistem var ve bu sistemi anlama yeteneğine sahip bir varlık. Şimdi bu sistemi kendi çağının birikimleriyle anlamaya çalışmak mı yoksa sistemi kuranı bırakıp sistemi kutsallaştırmak mı?

Bu sistem 19.yy. dan sonra batı tarafından tartışılmış, çok çaba sarf edilmiş, hatta 30 yıl ve 100 yıl dedikleri mezhep savaşlarıyla kanlar dökülmüş ama sonunda bir medeniyet inşa dilmiştir. Kendimizi ne kadar kandırsak da bu realite önümüzde durmaktadır. Batı medeniyeti tabiatı ve sistemleri  neden sonuç ilişkisine göre çözümlerken doğu medeniyeti topu taca atmayı tercih etmiştir. Bütün buraya kadar yazdıklarım hepimizin bildiği genel bilgiler.

Ancak bu bilgilerden hareketle üzerimize düşen insan olma sorumluluğunu hatırlatmak istiyorum. İnsana değer vermek ve  insanca yaşamak üzerine bir hayat anlayışı geliştirmek zorundayız. Yoksa başımıza gelen sıkıntılara, kazalara neden sonuç ilişkisi içerisinde bakmaz isek kader deyip geçersek Yüce yaratıcının verdiği akıl nimetini devre dışı bırakıp toplum olarak çok fazla üzülürüz.

Biz sistemi anlamaya, çözmeye çalışıp daha insani bir yaşam alanı kurmak zorundayız. Yoksa başkalarının bu sistemi çözüp aleyhimize kullanmalarına şahit oluruz. “Beşer olarak mı insan olarak mı?” ayrımını doğru yapmalıyız. Menfaatlerimizi bir başkasının hakkını çiğneyecek hatta onun yaşam alanını daraltacak ve yok edecek bir biçimde konumlandırırsak yaşadığımız dünya savaş alanına döner. Tabi “öbür taraf” kaygısı güden insanlar için de nasıl bir kayıp olduğunu hatırlatmama gerek bile yok.

Son cümle toplum olarak insan olma bilincine sahip çıkalım. Allah (c.c) bizi bu dünyada insan olarak yarattıysa bu yaratma maddenin ilk halinden evrenin tekamülüne kadar var olan tüm varlıkların sisteminde bir anlam arayışı olarak hep var olacaktır. Bize gönderdiği hitaplar bu bilincin inşasına yöneliktir. Yeter ki bunu anlayacak bir akıl ile akıllanalım. Sonuçta “İş kazası yoktur ihmal vardır.” Selam ile.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.