Murat ÖZYILMAZ

Türk Kültür Tarihi

Kitap Hakkında:

“Tarih, zaman boyutu içinde toplumsal yaşamın her yöndeki gelişme ve değişmelerini sergileyen bir alan olduğu için biz de Türk kültürünü bu açıdan ele almış bulunuyoruz… 1976’dan bu yana DTCF’de verdiğimiz derslerde irdelediğimiz konuları, yer ve zaman belirten belgelere, kaynaklara dayandırarak sunuyoruz. Böylece aileme, beni yetiştirenlere ve düşüncede, davranışta ve vicdanda özgür kişiler olarak yetişmelerinde sorumluluk yüklendiğim öğrencilerime karşı olan görevlerimin bir bölümünü yerine getirmeye çalıştığımı sanıyorum,” diyen Şerafettin Turan’ın Türk Kültür Tarihi adlı yapıtı, “kültür nedir, Türk kültürünün tarihsel değişim ve gelişimi, dil, yazı, din, bilim, giyim kuşam, sanat, şehir hayatını etkileyen başlıca toplumsal kurumlar” ana başlıklarıyla kültür tarihimizi bütünüyle ele alan ilk yapıtlardan biridir.

Türk Kültür Tarihi’nin “Türk Kültüründen Türkiye Kültürüne ve Evrenselliğe” uzanan gelişimini saptayan bu kapsamlı yapıtı, başta öğrenciler ve öğretmenler olmak üzere, tüm okurlar için önemli bir kaynak kitap.
(Tanıtım Bülteninden, Kaynak: İdefix)

Atölye Çalışması ve Değerlendirme

  • Bu kitap okunduktan sonra karşılıklı söyleşi yapılabilir.
  • Eleştirel bir bakış açısı ile okunduğunda faydalı olabilir. Bir çok açıdan size uymayan fikirler barındırıyor. Bununla birlikte kültür ile ilgili temel bilgiler vermesi açısından da önemli veriler var.
  • Eğer kitap analizi çalışması yapmak istiyorsanız bu eser yerine başka bir eser tercih edilebilir.
  • Dört haftalık çalışma sonunda istenilen hedefe ulaşma olasılığı çok az.
  • Öğrenciler kitabın yarısına gelmeden sıkılabilirler.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.