Murat ÖZYILMAZ

ÖĞRETMEN MODELİ ÜZERİNE

Günlük hayatta  sıklıkla kullandığımız bir çok kelime ve kavram var. Aslında bu kelime ve kavramların her birinin bir evi var. Her bir evde bir aşçı ve her aşçının da değişik yemekleri var. Bizlere değişik evlerde değişik aşçıların yaptığı yemekleri kelimeler ve kavramlar sunmakta. Burada farklı dünyaların (Doğu-Batı, İslam vs.) ayrımına bakılmadan kullandığımız kelimelerin içlerinde ne olduğunu bilmeden konuşmak, aslında içinde ne olduğunu bilmeden önümüze gelenleri yemek gibidir.  Her bir kelime ve kavram hangi evden gelmektedir? sorusu bize ontolojik olarak bir duruş sergilememizi de sağlayacaktır. Tabi böyle bir niyetimiz varsa… Çünkü bilgi, zihin süreçlerine her zaman etki etmeyip çöplüğe ve kirliliğe de dönüşmekte.

Kelime ve kavramlar ile ilgili bu girişten sonra  bugün eğitim sistemimizde olması gereken önemli bir kavramdan bahsetmek istiyorum. Model. Beni tanıyan dostlarım moodle mı demek istedin? dediklerini duyar gibiyim 🙂 Hayır bugün geniş anlamda model kavramından  ziyade özelde eğitim sistemimizde model öğretmen eksikliğine vurgu yapmak istiyorum.

Bir öğretmen olarak okuldan içeri girdiğimde kendim de dahil bir çok öğretmen modeli ile karşılaşıyorum. Kişiliklerin, dünya görüşlerinin etkisi ile de modeller çok farklılık arz ediyor.  Hangi öğretmen yaklaşımı eğitim sistemimize uygun veya eğitim politikalarına uygun bir yaklaşım var mı? Olabilir belki ama okulda kesinlikle yok.

Buradan tek tipçi bir yaklaşıma gitmekten sakınmak gerektiğini belirtmem lazım. Şekilsel bir duruş değil daha çok ilkesel bir duruşu olan öğretmen yaklaşımı üreten bir sistemden bahsediyorum. Strateji ve politikalar açısından hedef kitleye göre bakacak olursak örneğin 1. sınıf öğretmeni nasıl olmalı? sorusuna öğrencilerin yaş gurubu ve seviyesine göre ilkesel bir duruşa sahip öğretmen modeli kurgulayamadığımız için kayıt zamanları velilerimiz öğretmen telaşına düşüyorlar.

Burada sınıf seviyelerine göre öğretmen modeli nasıl olmalı? dersek geleceğimiz öğrencilerimiz için de ilkeli bir örneklik modeli çıkarmış oluruz. “Öğretmen eleştirmendir ve çözüm üretendir” anlayışına örnek olarak hukuk sistemini eleştiren Ahmet Cevdet Paşa’nın oturup Mecelle’yi yazması önemli bir örnektir.

Kısaca öğretmenler, müdürler, il ve bakanlık yöneticileri ve pedegoglar ile saymadığım diğer tüm paydaşlar bir araya gelip bu konu üzerinde kafa yormak zorundalar.  Öğretmen modeli olmayan bir eğitim sisteminin yetiştirdiği öğrencinin ahlaki ve insanlık açısından neler yapacağı şimdiden pedegogları zor duruma sokmuş durumda.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.