Murat ÖZYILMAZ

EĞİTİM SİSTEMİ ÜZERİNE ÖNERİLER

Bugünlerde Türkiye gündemini oluşturan en önemli konulardan birisi TEOG sınavlarının kaldırılması konusu oldu. Konunun önemine binaen bir öğretmen olarak bazı önerilerimizi siz değerli okuyucularımızın görüşlerine sunmak istedik.

Öncelikle TEOG nedir? sorusuna kısa bir cevap vermek istiyorum. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sisteminin kısaltmasıdır TEOG. Neden önemli? Çünkü bu sınav çocuğun üniversiteye gitme veya meslek seçiminde önemli etkiye sahiptir. Bir öğrencinin akademik veya mesleki alanda hangi tür liseye gideceği ve bu tercihten sonra da meslek seçimi yavaş yavaş netleşmektedir.

TEOG neden kaldırılıyor? Çünkü öğrencilerin kişisel gelişimleri için gerekli sosyal ve kültürel  etkinliklere vakitleri kalmıyor. 7. sınıfın bitiminden itibaren öğrenciler yazları dahil olmak üzere 8. sınıfta gireceği bu sınavlara hazırlanmaya başlıyor. Bir de bu sınavlarda yeterli başarı sağlanamazsa öğrenciler istedikleri liseye gidemiyorlar. Ayrıca merkezi yerleştirme ile yerleşen öğrenciler başka okullara da geçemiyor. Ay sonlarında açılan nakillerle de kendi okulundan yüksek puanlı bir okula nakil de pek söz konusu olmuyor.

Peki ne olacak? Alternatif 3 yoldan bahsediliyor. Birincisi adrese dayalı yerleşme sistemi, ikincisi Okulların sınav yapması, üçüncüsü de okul puanına göre yerleşme. Adrese dayalı sistem velilerin iyi okulların bölgesine girmek için sahte ev tutma yollarını açacak ve bir çoğu istediğini alamayacak. Başarılı okulların başarı grafiği hızla düşecek. Okulların sınav yapması çocukların bir birkaç defa sınav stresi yaşamalarına neden olacak ve maksat hasıl olmayacağı gibi yarış atı yapma olarak tabir edilen sistemi daha da körükleyecek. Okul puanına göre yerleşmede okullar arasında standart ölçme değerlendirme sistemi olmadığı için bir çok okul öğrenci notlarını şişirecek ve adalet sağlanmayacak.

Sınav sisteminden başlamak doğru mu? Sınavlar öğrencilerin gelişim düzeylerini ölçmek için vardır. Bu nedenle sınavlar sadece eğitim sürecinin sonuçları hakkında bilgi verir. Dolayısıyla eğitim öğretim süreçlerini baştan aşağıya analiz eden ve buna göre program geliştiren bir sistemden başlamak gerekir. Sınavları kaldırmak doğru bir yaklaşım olmakla birlikte, eğitim sistemini sorgulamadan kaldırılması ise eksiktir. Yani tersten başlamış oluyoruz. Eğitimi tartışmadan sınavları tartışmak bizi hedefimize götürmeyecektir.

Ne öneriyoruz? Tabi bir şeyler hakkında konuşup da önerilerimiz olmazsa, var olan şeyi tekrardan öteye geçmeyeceği gibi boşa vakit de harcamış oluruz. Bu konuda iki önerimiz var. Birinci önerimiz öğretmen Yetiştirme Programı ile ilgili yapısal değişikliğe gidilmesi. Üniversite ile Milli Eğitim Bakanlığı arasındaki işbirliği yapılması yolu ile öğretmenliğe kaynaklık eden bölümlerin tamamının bulunduğu kampüslerde uygulama okulu ve sınıf açılması gerekiyor. Bu sınıflarda öğretim programı, öğretmen nitelikleri, sınıf yönetimi, eğitim yönetimi (İdareci Yetiştirme) alanlarında pilot uygulamalar yapılmalı ve her türlü yenilikler bu okullarda uygulanmalıdır. Bu uygulamalar yapıldıktan ve yeterli verim alındıktan sonra ülke geneline yayılmalıdır. Bu okullar ile ilgili detaylı bilgiyi ilerideki yazılarımda değineceğim. İkinci önerimiz de Öğretmen Akademilerinin kurulmasıdır. Milli Eğitim Bakanlığı hizmet içi eğitimlerde en uzak taşradaki öğretmenine ulaşabilme kabiliyetine sahiptir. Bunu çok iyi bir şekilde kullanmak gerekir. Öğretmen Akademileri kurulurken birinci önerimizde bahsettiğimiz uygulama okullarındaki yeniliklerin ve uygulamaların tanıtılması ve öğretmenlerin devamlı kendilerini yenilemeleri ve aynı zamanda uygulanan sistemin değerlendirilmesi ve geliştirilmesi de sağlanmış olacaktır.

TEOG sınavı kaldırılmalı ya da kaldırılmamalı tartışmasına hiç girmeden daha büyük bir probleme el atılmalıdır. Nitelikli öğretmelerin ve yöneticilerin yetişmesine olanak sağlayacak bir sistemin kurulması için el birliği yapılmalıdır.  Çünkü hayati öneme sahip iki temel eksiğimiz var. Birincisi Eğitim, İkincisi Sistem.

Devamı gelecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.