Murat ÖZYILMAZ

NAMAZI NİÇİN KILMALIYIZ?

Namaz insanın insanca yaşayabilmesi için gerekli bir ibadettir. Allah insanı insan olarak yarattıktan sonra bunu en az günde 5 defa hatırlamasını istemiştir. Bu sayede insan;

1- Hem kendine hem de çevresindeki insanlara karşı sorumluluk sahibi bir insan olur.

2- Allah insana verdiği bu nimeti onun için bir samimiyet ölçütü olarak da belirlemiştir.

Bu sayede hem daha iyi bir insan olma yolunda ilerleyen insan hem de ahiret için de samimiyetini ortaya koymuş olacaktır. Samimi olmadan kılınan namaz ritüel ve gereksiz tekrarlardan başka bir şey değildir.

Namaz neden kılınmalıdır?

“(Ey Muhammed!) Kitaptan sana vahyolunanı oku, namazı da dosdoğru kıl. Çünkü namaz, insanı hayasızlıktan ve kötülükten alıkor. Allah’ı anmak (olan namaz) elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı biliyor.”
Ankebût Suresi, 45. Ayet

“Onlardan sonra, namazı zayi eden, şehvet ve dünyevi tutkularının peşine düşen bir nesil geldi. Onlar bu tutumlarından ötürü büyük bir azaba çarptırılacaklardır.”
Meryem Suresi, 59. Ayet

“Onlar ki, Allah anıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine isabet eden musibetlere sabredenler, namazı dosdoğru kılanlar ve rızık olarak verdiklerimizden infak edenlerdir.”
Hac Suresi, 35. Ayet

“Onlar ki, namazlarında derin saygı içindedirler.”
Mü’minûn Suresi, 2. Ayet

“Onlar ki, namazlarını kılmağa devam ederler.”
Mü’minûn Suresi, 9. Ayet

“Kur’an, namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve ahirete de kesin olarak inanan mü’minler için bir hidayet rehberi ve bir müjdedir.”
Neml Suresi, 2. – 3. Ayetler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.