Kültür ve Medeniyet Çalışması Nedir?

Okullarımızda e başta yapılması gereken çalışmalardan birisi Kültür ve Medeniyet Kulübü kurmaktır. Biz bu işi özel bir okulda başardık.

Peki Neden Kültür ve Medeniyet?

Bilgi olmadan bilinç oluşmaz. Bilinç oluşmadan kültür oluşmaz. Kültür oluşmadan da medeniyet oluşmaz. Bu amaçla yola çıkarak Kültür ve Medeniyet Kulübü (diğer adıyla Bilinç Kulübü) 2015 yılından itibaren Bursa ilinde uyguladığımız bir kulüp çalışmasının adıdır.

Öğrencilerimizle birlikte bir yola girdik ve bu yolda güzel bir mesafe aldık. Önce gençlik sorunları üzerine bir çalıştay yaptık. Bu çalıştaydan ülkemizdeki gençlerin kendi kültürlerini tanımadıkları ve başka kültürlere özendikleri ile ilgili ana problem ortaya çıktı. Bu problemin çözümünde öğrencilerimiz değişik önerilerde bulundular. Bu önerilerin her bir çok kıymetliydi ve sırayla önerileri uygulamaya geçtik.

Bir yılın sonunda elimizde birçok teknikten oluşan Kültür ve Medeniyet çalışması oldu.

Bu çalışmada birbiri ile senkronize şekilde birçok etkinlik yeralmaktadır.

Bunlardan bazıları:

  1. Gezi
  2. Söyleşi
  3. Kitap Analizi
  4. Çalıştay
  5. Münazara
  6. Video analizi
  7. Diğer

Yukarıdaki etkinliklerin her birisini bir plan dahilinde gerçekleştirdik. Gezi için ilk olarak şehir dışı İstanbul, Edirne ile başladık. Daha sonra ülke dışı Bosna Hersek ile devam ettik. Artık elimizde her gittiğimiz yer ile ilgili detaylı bilgiler ve anılar var.

Bu çalışma okullarımızda çok rahatlıkla uygulanabilir bir müfredata sahiptir. Bundan dolayı yıllık plan ve etkinlikler her yıl güncellenerek kulüp çalışmasına eklenmektedir.

Bu çalışma hakkında bilgi almak için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Posted in Eğitim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir